Na novou kašnu

je potřeba dotace

 Téma obnovy kašny na bruntálském náměstí Míru je opět živé. K financování vodního prvku je však zapotřebí dotace.

     Ačkoliv kašna na centrální plochu bruntálského náměstí nesporně patří a počítalo se s ní také při nedávné rekonstrukci středu města, na její realizaci se dosud v rozpočtu města nedařilo najít peníze.

    Šancí je pokusit se získat peníze z vhodných dotačních titulů. V případě Regionální-ho operačního programu Moravskoslezsko 2007 – 2013 přesahuje maximální míra dotace devadesát procent. Vedení města podpořilo vy-užití dotačních možností a od-bor životního prostředí a zemědělství proto požádal nezávazně projekční ateliér OSA projekt s.r.o. o zpracování vizualizace architektonického návrhu vodního prvku – kašny na náměstí Míru.

   Zadání ze strany  pracovníků úřadu a vedení města bylo výsledkem diskuze a obsahovalo dvě základní východiska: navržené řešení by mělo být v souladu s logem a sloganem Bruntálu coby „města mezi horami a vodou“ a dále by mělo zohledňovat pojetí zrenovované kašny na nedalekém Zámeckém náměstí.

    Motivem zamýšlené kašny je tedy horská řeka stékající a vytvářející vodní hladinu, na které je osazena otáčivá a smáčená koule. Pracovní název varianty je Řeka a před-běžné náklady na její realizaci jsou 2 655 000 korun.

   Tento návrh byl   projednán v komisi rady města pro výstavbu, životní prostředí a památkovou péči s kladným do-poručením. Firma předložila  celkem čtyři varianty, které byly předmětem odborné diskuze, a výsledná varianta byla odsouhlasena a doporučena Ing. Arch. Milanem Dvořákem, autorem projektu rekonstrukce náměstí Míru. Výsledná varianta byla také před-

běžně projednána s orgánem

státní památkové péče.

   Rada města již doporučila zastupitelstvu schválit řešení kašny – variantu Řeka – a uložit odboru správy majetku a rozvoje města připravit žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko 2007 - 2013, případně z jiných vhodných dotačních titulů.

   Kašna již na bruntálském náměstí stávala, původně byla dřevěná, avšak v roce 1907 nechal tehdejší starosta W. F. Olbrich postavit novou, z  mramoru. Zaplatil ji samotný starosta jako dar městu u příležitosti svých šedesátých narozenin. Kašna však tehdy stála 5 600 korun.

    Rozebrána byla v roce 1939 a její osud dnes není zcela jasný.

 

TEPLO PRO OBČANY JE NEJLEPŠÍ OBCHODNÍ ZBOŽÍ

      Monopolní výrobce tepla firma TEPLO a.s. Bruntál se svojí dceřinou společností TEPLO ETES s.r.o patří mezi největší výrobce tepla ve městě Bruntále. Jako samostatná výrobně obchodní společnost nemá v Bruntále žádnou konkurenci. To je také důvod proč stanovené a účtované ceny patří do skupiny cen mono-polních, exkluzivních příp. cen účtovaného tepla vysoce výnosných. Monopol zajištění většinovým odběratelem – městskými byty je velmi lukrativní se zajištěným financováním ze strany města a její správcem Hospodářskou Správou města Bruntálu.

   Tyto firmy od svého vzniku až doposud zajišťují teplo a teplou užitkovou vodu do většiny městských bytů. Hospodaření ve zmíněných společnostech je od samého počátku velmi konfliktní. Díky své nízké  průhlednosti garantovaným obchodním tajemstvím je pro mnohé  odběratele ne-možné  prokázat objektivitu stanovených cen za teplo a teplou užitkovou vodu. Cena za teplo neustále narůstá, ale skutečnou cenu se konečný odběratel ani nedozví, neboť vyúčtování záloh se realizuje až v následujícím roce. Tvorba cen je tedy plně v režii vedení a managementu zmíněných firem. V posledních pěti letech došlo k zateplení 80% družstevních bytů, ale cena za dodávané teplo neklesla, ale naopak stále narůstá. Hromadí se i otazníky nad rentabilitou těchto společností, oprávněností stanovených odměn vedení a  managementu společností.

   Teplo a jeho výroba i distribuce je nejlepším obchodním zbožím a to díky snadné i  garantované vymahatelnosti úhrad za odebrané teplo.V současní době na veřejnost pronikla zpráva, že cena za nakoupenou jednu tunu hnědouhelného prachu je o 100,-Kč nižší než činí cena od samotného výrobce MÚS Bíliny, která spalované uhlí dodává do Bruntálu prostřednictvím zprostředkovatelské firmy z jižní Moravy. Fluidní spalování zaručuje velmi vyspělou formu vysoké až 98% spalitelnosti u méně kvalitního paliva jakým je například lignit. Pak je tedy otázkou jestli se na místo hrubého uhelného prachu nespaluje zmíněný lignit, cena za jednu tunu by byla objektivní. Vybudování teplovodů nepřineslo také žádné velké snížení ceny za teplo a teplou užitkovou vodu.

Tyto skutečnosti i jiné důkazy o snaze snížit spotřebu vyráběného tepla zateplení domů, lepšími rozvody tepla, regulace tepla, spalováním horšího uhelního paliva nejsou ve skutečnosti žádnou výhodou ani předejití, cena tepla neustále neúměrně narůstá. Na samotný závět se sluší i pochvala a tak mi dovolte drazí čtenáři zmínit veřejnou tajnou zprávu šuškanou mezi občany.   Mono-polní výrobce tepla v  Bruntále za rok 2007 vytvořil zisk asi 10 miliónů korun. Zde  se nabízí otázka, jak a kde byl zisk vytvořen a jak ještě dlouho bude město Bruntál oddalovat privatizaci TEPLA a.s.?             Jan MIZIRA

 

 

KURIOZITY

   Jste vlastníkem nějaké-ho zajímavého nápadu nebo máte nějaké zvláštní schopnosti? Jste něčím zajímaví až výjimeční? Pakliže ano, napište nám o tom. Rádi vaše podněty a zkušenosti zveřejníme.

   Dnes vám představujeme teprve sedmiletého Filipa z Bruntálu. Má  zajímavou schopnost, dokáže  na svém těle udržet kovové předměty, což nám také i předvedl. Udržet na prsou několik příborů, včetně naběračky, pro něj nebylo žádným problémem. Do budoucna by se chtěl pokusit na prsou udržet pánev nebo hrnec a to už je opravdu úctyhodný výkon.