13.05.2009 09:43

Ústav pro leukémii vede muž, který nebyl vybrán

ÚHKT

Laboratoře jsou pro diagnostiku leukémií klíčové. Nepřetržitý provoz PCR diagnostiky, může zachránit pacientovi život.větší obrázekAutor: hra

Praha - Ředitelem prestižního Ústavu krevní transfúze a hematologie, kde se léči lidé s leukémií, se stal muž, jehož jmenování nedokážou vysvětlit ani dvě ministryně zdravotnictví.  

Marek Trněný nevyhrál výběrové řízení, a přece se šéfem ústavu stal.

Exministryně zdravotnictví Daniela Filipiová z ODS jeho jmenování podepsala, nová ministryně Dana Jurásková (nominovala ji ODS) ho do funkce uváděla.

"Když jsem ho podepisovala, tak mi bylo řečeno, že vyhrál výběrové řízení," řekla o novém řediteli ústavu Filipiová. Podpis pod jmenováním Marka Trněného byl její poslední čin v křesle ministryně zdravotnictví.

Dana Jurásková pak na dotaz deníku Aktuálně.cz vůbec nereagovala. "Nejsem v kondici na to odpovídat," řekla. Jmenování nového ředitele pražské hematologie bylo to první, čemu se ve funkci věnovala.

Neshodl se s Julínkem, musel pryč 

Nápad vybrat nového ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze vznikl ještě za bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Ten z čela ústavu odvolal uznávaného odborníka Pavla Klenera. Neshodli se spolu totiž na dalším osudu pražské hematologie.

Julínek chtěl ústav sloučit s Všeobecnou fakultní nemocnicí, spojení obou pracovišť mělo podle přinést ekonomický užitek. "Ušetří se ročně asi 20 milionů korun," uvedl tehdy Julínek. 

Klener naopak tvrdil, že by tak ústav přišel o prestižní mezinárodní akreditaci a rozpadl by se. Získal tehdy podporu České lékařské komory i zdravotnických odborových organizací.


 

 

Než ale vůbec výběrové řízení skončilo a nový šéf ústav hematologie převzal, Julínek odešel a na jeho místě se vystřídaly zmíněné dvě ženy.

"Výběrové řízení se konalo v únoru za působení bývalé ministryně Daniely Filipiové. Řídilo se platnou vyhláškou 247," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. 

Jak vyhláška stanoví, zasedla kvůli němu sedmičlenná komise. Tvořili ji odborníci a zástupci všech organizací, které s ústavem hematologie spolupracují.

Do čela ústavu nakonec vybrala Petra Cetkovského z klinického úseku hematologického ústavu.

Vyhrál, ale ředitelem se nestal

"Vyhrál Cetkovský, to vám můžu potvrdit, protože jsem byl členem komise. Ale podmínky výběrového řízení jsou takové, že komise má jen doporučující charakter. Ministryně se může rozhodnout jinak," podotkl Jiří Vorlíček z České onkologické společnosti.

Cetkovského podle něj komise doporučila proto, že už v hematologickém ústavu delší dobu působí a je to schopný lékař i organizátor. Ze sedmi členů komise mu svůj hlas dalo pět lidí.

Ředitelem ministryně přesto jmenovala někoho jiného - Marka Trněného z I. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Chce ministerstvo ústav slučovat?

Mezi pacienty proto opět ožilo podezření, zda nechce ministerstvo přece jen ústav zrušit a sloučit s nemocnicí.

Už když Tomáš Julínek odvolával původního ředitele Pavla Klenera, pacienti a zaměstnanci psali petice. Před ministerstvem zdravotnictví se dokonce konala demonstrace zhruba dvou stovek lidí.

 
Julínek se loučí

větší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

"Na spojení Ústavu hematologie a krevní transfuze a VFN může mít zájem řada lobbistů," vysvětluje obavy pacientů muž, který situaci v ústavu zná, ale nepřeje si zveřejnit své jméno. Všeobecná fakultní nemocnice i hematologický ústav totiž stojí na lukrativních pozemcích v blízkosti Karlova náměstí v samém centru Prahy.

První náměstek ministryně Marek Šnajdr ale všechny obavy popírá.

"Ministerstvo ani nově jmenovaný ředitel neplánuje slučování s VFN ani s jiným zdravotnickým zařízením. Ministerstvo podporuje projekt úzké spolupráce obou samostatných pracovišť," napsal deníku Aktuálně.cz náměstek, který na ministerstvu působil během vlády všech tří ministrů.

—————

Zpět