23.06.2010 16:14

Svrhnout vládu? Už to nepůjde tak snadno, dohodla se vznikající koalice

Česko se zřejmě isnpiruje německým postupem, takzvaným konstruktivním vyslovením nedůvěry.
reklama
Jiří Paroubek a Lubomír Zaorálek

 

Už se nesmí stát, že opozice svrhne vládu, aniž by měla připravený plán, co se bude dít dál, na tom se shodla vznikající koalice. Do českého zákonodárství by tak měl vstoupit instrument známý z Německa - konstruktivní vyslovení nedůvěry.

"Ačkoli jsme kapitolu legislativních a ústavních změn ještě neuzavřeli, na tomto panuje shoda," řekla HN právní expertka Věcí veřejných Karolína Peake.

Její slova potvrdil i poslanec ODS a adept na šéfa ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda: "Tuhle změnu samozřejmě podporujeme, hovoříme o tom už delší dobu."

Bez ČSSD to nepůjde

Má to jen jeden háček: aby konstruktivní veto mohlo v Česku začít platit, musí se změnit ústava. A vznikající vládní koalici chybí k ústavní většině dva poslanci. Bude proto třeba získat na svou stranu alespoň část opozičních sociálních demokratů.

"Nedokážu hned říci, zda jsme pro, či proti. Jakákoli změna ústavy si žádá diskusi. Ale určitě o tom budeme jednat, je to zajímavé a důležité téma," nastínil postoj sociálních demokratů její místopředseda Lubomír Zaorálek.

Aby se neopakoval rok 2009

Byli to právě sociální demokraté, kvůli nimž začalo být konstruktivní veto skloňováno i mezi českými politiky. Loni na jaře totiž spolu s komunisty svrhli koaliční vládu Mirka Topolánka, aniž by se následně pokusili sestavit vlastní kabinet.

 

Jiří Paroubek by už nemohl říci to, co loni: "Ne, já se do vlády momentálně nehrnu. Po volbách do sněmovny má ČSSD zájem sestavovat vládu.

Ale teď nechť si to odehraje vládní koalice ve své režii a nechť přivedeme zemi v co nejrychlejším termínu k předčasným volbám."

ODS se s nápadem na zavedení konstruktivní nedůvěry od té doby hodně sžila a zapracovala jej například do svého dlouhodobého programového dokumentu - Vize 2020.

—————

Zpět