Pravda o letošních volbách: Stát je zaplatí z rezervy na povodně
Českou republiku čekají už za deset týdnů volby do dolní komory parlamentu. Jejich průběh však bude muset stát financovat prakticky na dluh. Letošní sněmovní volby totiž budou hrazeny z vládní rozpočtové rezervy. Ta je přitom určena jen na neočekávané výdaje. S letošními volbami se však na konci srpna 2009, kdy ministerstvo financí předkládalo rozpočet do sněmovny, nepočítalo.
„Když se předkládal rozpočet, tak se předpokládalo, že volby budou v říjnu 2009. Není tedy jiná možnost, než prostředky uvolnit z rezervy. Bylo to způsobeno odkladem voleb,“ řekl HN tiskový mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Ministerstvo vyčíslilo náklady, které přináší uspořádání voleb, na zhruba jednu miliardu. Jde téměř o jednu třetinu celé vládní rozpočtové rezervy.
Na podobné výdaje jsou tak v rozpočtu na letošní rok vyhrazeny již jen dvě miliardy. Vláda přitom v pondělí připustila, že nezvládne financovat ani celý objem škod, které na silnicích způsobila letošní zima. Státnímu fondu dopravní infrastruktury na ně i po poslední dvoumiliardové injekci chybí asi 1,5 miliardy.
Podle ekonomického experta ODS Michala Doktora ale nezpůsobí odečtení jedné miliardy z rezervy žádnou tragédii. "Naše rozpočtová rezerva je tak minimalistická, že z ní téměř nikdy není možné financovat rozsáhlé mimořádné výdaje typu povodní. To se pak řeší tak, že vláda přijde do sněmovny požádat o povolení vydat dluhopisy," řekl Doktor.
Přestože ministerstvo financí nemohlo pro letošní rozpočet s výdaji na volby počítat, chybu mohli napravit poslanci. Rozpočet na rok 2010 prošel ve sněmovně mnoha úpravami.
Doktor tvrdí, že pravicoví poslanci o problému věděli. V zájmu zachování úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty ale nechtěli rozpočet měnit a předpokládali, že volby bude možné hradit z rezerv v jiných kapitolách.
"Podle mě to Janota chtěl vyřešit tak, že přijde v průběhu roku s tím, že ušetřil tam a tam a je z toho schopen volby zaplatit, aniž by sahal na rozpočtovou rezervu. Jenže to mu páni poslanci pěkně vybrabčili," připomněl Doktor prosincovou demontáž Janotova rozpočtu, kdy levicoví poslanci schválili více peněz na platy státních zaměstnanců nebo dotace zemědělcům.
Poslanci ČSSD přiznávají, že na financování voleb při změnách rozpočtu nemysleli. Ale místopředseda strany Milan Urban si problémy spojené se ztenčením vládní rozpočtové rezervy nepřipouští. "Náklady na volby byly v rozpočtu na rok 2009, a nevyužité peníze se přesunuly do roku 2010. Je jedno, v jaké účetní škatulce jsou," řekl včera HN.
—————