Policie vyšetřuje korupci na úřadech práce
Záměrně neobsazují některá místa, tak aby je nakonec mohli dostat cizinci. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).
"Tuto informaci máme a intenzivně ji prošetřujeme,"potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Bližší podrobnosti sdělit odmítl. Policisté případ zkoumají již několik měsíců. Z dokumentů, které mají HN k dispozici, vyplývá, že na ni upozornili už v březnu i mezirezortní skupinu pro potírání nelegálního zaměstnávání cizinců.
Podle současných pravidel musejí úřady práce například nabídnout volné místo Čechům a jiným občanům Evropské unie, teprve po třiceti dnech i cizincům, kteří přijeli ze zemí mimo unii. Kriminalisté upozorňují, že soukromé agentury v době krize hledají nové způsoby, jak zajistit svým klientům pracovní místa. A je možné, že využívají korupční metody.
Fungování pracovních agentur podléhá kontrole ze strany finančních úřadů. I tento mechanismus ovšem zřejmě v praxi selhává. "Existuje také podezření na podobnou spolupráci mezi agenturami práce a finančními úřady. Finanční úřad na základě takové dohody chodí na kontrolu, jen když má agentura v pořádku všechny papíry, nebo na kontrolu nepřijde vůbec," řekl na zasedání skupiny pro potírání nelegálního zaměstnávání cizinců detektiv Jan Mikeš. Žádné bližší informace ovšem nyní detektivové z ÚOOZ prozradit nechtějí, protože vyšetřování je teprve v počátcích.
—————