27.05.2010 15:29

Policie hledala v ústavu pro totalitu odposlech


Policie prošetřuje podezření, že do kanceláře šéfa sekretariátu ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů někdo namontoval odposlech. Podle informací MF DNES prohledali kriminalisté místnost včera večer a dnes dopoledne v tom pokračovali. 
Odposlechováfoto: Ústav pro studium totalitních režimů,  pro iDNES.cz

Odposlechová

Ústav totalitních režimů je možná odposloucháván. Jakmile to jeho pracovníci zjistili, obrátili se na kriminální policii.

"Ano, naši kriminalisté navštívili tento ústav ve středu v pozdních hodinách v souvislosti s oznámením, které jsme obdrželi," řekl MF DNES Tomáš Hulan z pražské policejní správy. Vyšetřování podle něj pokračuje. "Proto vám k němu nemohu říci víc," dodal Hulan.

Prozatímní ředitel ústavu Zdeněk Hazdra se s kriminalisty dohodl, že ani on nebude výsledky vyšetřování až do jeho ukončení komentovat. Jen jeho mluvčí Jiří Reichl potvrdil přítomnost kriminalistů v ústavu.

Fakt, že policie hledala v Ústavu pro studium totalitních režimu odposlechy potvrdila MF DNES i členka správní rady ústavu Petruška Šustrová. "Tu informaci jsem obdržela a neumím si vysvětlit, kdo a koho mohl odposlouchávat."

Z informací, které MF DNES shromáždila, vyplývá, že v době, kdy mělo vedení ústavu důležité interní jednání, které se týkaly jeho budoucnosti, pronikaly zprávy o jeho obsahu mimo budovu ústavu. Lidé, kteří je dostávali, je pak zneužívali ve svůj prospěch. V této souvislosti se spekuluje o nevýhodné výměně nemovitostí v centru Prahy za zchátralé budovy na jejím okraji.

O ústavu je v poslední době hodně slyšet. Rada nedávno odvolala z funkce jeho šéfa Jiřího Pernese, který čelí podezření z plagiátorství a pochybnosti vyvolává také jeho minulost - vyšlo totiž najevo, že za socialismu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu.

V životopisu to neuvedl a hájil se tím, že záležitost nepovažoval za důležitou. Ve funkci vydržel jen měsíc a dvanáct dní.

Rozruch provázel také odchod jeho předchůdce. Pavel Žáček musel odejít po kritice kvůli několika skandálům a údajné politizaci ústavu.

Pracovník ústavu v časopisu Respekt například zveřejnil dobové policejní informace, podle nichž spisovatel Milan Kundera v roce 1950 udal komunistické policii bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka. Ten si poté odseděl 14 let ve vězení. Kundera, žijící ve Francii, ale obvinění rozhodně popřel.

—————

Zpět