Muž, který neuhlídal statisíce, teď na ministerstvu přiděluje miliardy

Před čtyřmi lety zodpovídal za rozpočet ministerstva spravedlnosti. A to v době, kdy na úřadu "létaly" statisícové účty za mobily, lahve whisky a večeře v nejdražších restauracích. Dnes Antonín Liberda rozhoduje o tom, kdo získá dvoumiliardovou státní zakázku.
Zkrátka, lukrativní tendr ministerstva spravedlnosti na domácí vězení ovlivní člověk, jenž nedokázal uhlídat ani statisíce.
Výběrové řízení na elektronické náramky je v posledních dnech obzvlášť sledované. Zakázku, jejíž vítěz bude jasný až po volbách, řídí podle Lidových novin ze zákulisí bývalý ministr Pavel Němec. Právě on vytáhl Antonína Liberdu na nejvyšší úřednická místa ve státní správě. A nyní je Liberda i členem komise, která bude vybírat vítěze tendru.
Nejdříve Frýdek, pak Praha
Zaprvé je tady ale Liberdova minulost. HN už dříve objevily, že Liberda byl zodpovědný za obrovské plýtvání, které se dělo na ministerstvu za Němcova šéfování. A za druhé není jasné, proč má Liberda, jenž před 27 lety vystudoval obor "ekonomika silniční dopravy" a dnes je úředníkem na ministerstvu zdravotnictví, rozhodovat o složitém systému elektronického dozoru nad vězni.
"Jsem ekonom a odborník na veřejné zakázky. Stačí vám to?" odpovídá popuzeně.
Kdo provolal 130 tisíc?
Na nejvyšší post v kariéře si Liberda pomohl právě díky ministru Pavlu Němcovi, politikovi z dnes již téměř zapomenuté US-DEU. Když Němec v roce 2004 opouštěl ministerstvo pro místní rozvoj, vzal s sebou Liberdu, jednoho ze zdejších vyšších úředníků, a udělal z něho na ministerstvu spravedlnosti ekonomického náměstka.
Dva roky nato však přišla na ministerstvo hloubková kontrola a byl z toho velký skandál. Odhalila, že ministr Němec například dokázal provolat ze služebního mobilu 130 tisíc měsíčně, přitom účet ministrů se obvykle pohybuje kolem pěti tisíc. Ministerstvo také platilo desetitisíce za květiny a alkohol, aniž však existovaly doklady o tom, kdo je dostal. Zato se našly proplacené večeře ve špičkových pražských hotelech. "Dělám tuhle práci už hodně let, ale takové plýtvání jsem ještě neviděl," řekl tehdy HN šéf kontrolorů Robert Šíp z ministerstva financí.
A že jde plýtvání za Liberdou nevyplývá jen z jeho funkce ekonomického náměstka. HN našly dva bývalé zaměstnance, kteří potvrdili, že o rozhazování peněz věděl. "Nemohla jsem o ničem rozhodovat a všechno řídil pan Liberda," popsala tehdy například někdejší šéfka ekonomiky Jana Fürstová. Liberda dnes o své roli na ministerstvu nechce slyšet. "Žádné plýtvání zjištěno nebylo. To se pletete, prosím vás," tvrdí dnes, ale další nepříjemné otázky odmítá a pokládá telefon.
Podle Lidových novin dnes sedí Liberda ve výběrové komisi, aby měl exministr Němec nad zakázkou kontrolu. Přímé důkazy však chybějí. Nicméně je skutečně zvláštní, proč má Liberda rozhodovat o elektronických náramcích pro vězně.
Němec se brání, že svého známého Liberdu do komise neprotlačil. "Antonína Liberdu jsem neviděl několik let, vůbec nejsme ve spojení," říká bývalý ministr.
A do toho ještě Mareš
Nejméně jeden z ostatních komisařů také stojí za pozornost. Ministerstvo obrany do komise dosadilo Davida Průšu, bezpečnostního ředitele úřadu. Bývalý detektiv je ale na seznamu lidí, jimž kvůli neobvykle rychlému studiu hrozí ztráta titulu z plzeňských práv.
A jako Průšova případného náhradníka navrhlo ministerstvo Jana Mareše, bývalého šéfa důležitého Národního bezpečnostního úřadu. Mareš přitom musel odejít z ředitelského místa kvůli podezření, že je napojený na konkurzní mafii. Mareš dnes pracuje pro ministra obrany Martina Bartáka jako zástupce ředitele jeho kabinetu.
ROZHOVOR: Jsem odborník. Stačí vám to?
Antonín Liberda se vyšvihl. Ještě před deseti lety pracoval jako šéf odboru na okresním úřadu ve Frýdku-Místku.
Jako ekonomický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Němce ale na sebe upozornil víc: obrovským plýtváním, které po jeho odchodu z úřadu v roce 2006 zjistila nezávislá kontrola.
HN: Vy jste členem výběrové komise pro zakázku na domácí vězení?
To máte správné informace.
HN: A kdo vás do komise jmenoval?
No to se musíte podívat do usnesení vlády, tam to je.
HN: Takže předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví, kde teď působíte?
Ano.
HN: A jaká je vaše odbornost v téhle oblasti?
Jaká odbornost?
HN: No proč právě vy jste členem té komise.
Jak odbornost, co tím myslíte?
HN: Co prostě umíte, co jste vystudoval, že rozumíte systému, který umožní elektronické sledování vězňů.
Jsem odborník na veřejné zakázky a ekonom. Stačí vám to?
HN: Proč se ptám: když jste odešel z místa náměstka ministra Němce, odhalila kontrola obrovské plýtvání - telefonní účty za statisíce a podobně. A teď máte v tendru na domácí vězení rozhodovat o miliardách.
Tam žádné plýtvání zjištěno nebylo. To se pletete, prosím vás.
HN: Ale bylo. Psal jsem to už před čtyřmi lety a mám tady před sebou závěr kontroly z ministerstva financí.
Podívejte se, mně je jedno co máte nebo nemáte. Mějte se hezky. (pokládá telefon).
—————