Jen banky jsou důležité, zbytek je nanic
Už dlouho není jasné, proč jsou v nynější krizi jednostranně zachraňovány jen banky, proč vlády pumpují biliony do chorého finančního systému, proč nechají vyváznout kriminální „bankstery“, kteří způsobili katastrofu, ba jim dokonce povolují rozsáhlé výplaty bonusů, ale na druhé straně se vůbec nestarají o průmysl a už vůbec ne o obyčejného člověka.
Možnou odpověď na to můžeme získat z tohoto tvrzení zveřejněného v Telegraphu , která ukazuje mentalitu vlády. Jeden z nejdůležitějších hospodářských poradců britského premiéra Gordona Browna řekl, že londýnská City je pro vládu ze všeho nejdůležitější, zbytek země se může přenechat turismu!
Bude se záměrně ničit reálné hospodářství?
Zpráva o britských zbrojních výdajích cituje „vlivného“ úředníka, který odborovým vůdcům vyprávěl, že průmysl „nemá cenu“, ale finanční sektor musí „být podpořen, jedno co to stojí“.
Toto údajné tvrzení, které bylo učiněno před pádem Northern Rock Bank v září 2007, ale najevo vyšlo teprve teď, ukazuje, proč se britská vláda rozhodla zachraňovat bankovní sektor bájnými 1,3 biliony liber (1300 miliard), zatímco na pomoc britskému průmyslu nevydala prakticky nic. Zpráva nezávislé korporace UK National Defence Association (UKNDA) cituje vládního poradce slovy: „Obrana, letectví, průmyslová výroba a strojírenství pro nás nemají žádnou skutečnou cenu. Jen vysoce kvalitní profesionální finanční služby a City of London mají reálnou cenu a musí být podpořeny, ať to stojí cokoliv. Zbytek země lze přenechat turismu.“
Tato zpráva, která odhalila krácení výdajů na obranu o 15 miliard liber, vyvolává silné spekulace o identitě nejmenovaného vládního poradce.
Dr. Liam Fox, opoziční stínový ministr obrany, řekl: „Pokud jsou tyto komentáře pravdivé, potom odkrývají pohrdání vlády zbrojním průmyslem, jenž má důležitou roli pro britský export a pro britský trh práce.“
„Objasňuje se také, proč obrana byla vysloveně vypuštěna z konjunkturního programu vlády… v protikladu k jiným zemím, jako je Francie a Německo, které své obranné výdaje zvýšily. Vláda Gordona Browna dokonce skutečně odložila větší projekty, jako letadlové lodě. Již delší dobu panuje podezření, že Gordon Brown a jeho nejbližší poradci jsou zaujatí proti obraně, nyní se to potvrdilo.“
Paul Kenny, generální sekretář odborů GMB popsal komentáře jako „děsivé“ a vysmívající se těžce pracujícím lidem ve výrobním sektoru.
Zprávu UKNDA, jejímž prezidentem je Winston S. Churchill, si lze přečíst jako pdf dokument zde: https://www.sbac.co.uk/…download.asp?….
Jde zde vlastně méně o zanedbání výdajů na obranu než o základní postoj britské vlády, ale i všech ostatních západních zemí, které jen jednostranně zachraňují bankovní sektor na účet daňových poplatníků, ničí výrobní kapacity a všechna ostatní hospodářská odvětví podle všeho nechávají skonat. Automobilový průmysl je zjevným kandidátem smrti.
Jako další opatření k záchraně City of London se nyní Bank of England rozhodla zavést „kvantitativní povolování“, což znamená tisk peněz bez konce. Poté co centrální banka prakticky vystřílela svůj prach poklesem hlavního úroku na skoro 0 procent, zůstává už jen „tisk bankovek“. Tím se ovšem hospodářství neoživí a nevyřeší se tím základní problém, ale vytvoří se nové problémy způsobené hyperinflací a likvidací hodnoty peněz.
Centrální banka se v dobách, kdy je hlavní úrok již skoro na nule a peníze jsou rozdávány, chová jako zelinář rozdávající zdarma 100 jablek – ale protože je nikdo nechce, tak začne nabízet rovnou 1000 jablek. Absurdní logika.
Co je ale v dnešní době ještě logického, když budoucnost chystá na burzách krvavou lázeň, důvěra investorů je úplně v troskách a trhy se ocitly mimo kontrolu? Hrozí kolaps celých národních hospodářství… a mezitím narůstá dojem, jako by se vše dělo s nějakým úmyslem.
Nejnovější zpráva z ostrova zní, že britský stát převezme Lloyds Banking Group a zvýší svůj podíl v bance z nynějších 43,5 na minimálně 65 procent a zaručí se za tzv. toxické půjčky v hodnotě 260 miliard liber (292 miliard €). Státní podíl by mohl stoupnout dokonce až na 77 procent.
Kvůli tomu zaznívají ve Velké Británii stále hlasitěji hlasy, které požadují parlamentní vyšetřovací komisi, která by se dopídila příčin finanční krize, kdo na ní nese vinu a proč vláda, aniž by se ptala parlamentu, ve svých temných akcích přesouvá obří sumy finančním gangsterům, a vynesla na denní světlo skutečné důvody její jednostranné zaujatosti.
V USA se počet nezaměstnaných zvýšil v únoru o více než 651 000, podíl nezaměstnaných činí 8,1 procenta. Od prosince 2007 bylo ztraceno 3,6 milionu pracovních míst, ačkoliv byly mezitím Wall Streetu darovány biliony z peněz poplatníků a státní zadlužení je astronomické. Také Obama rozhazuje peníze bankám. Jen nic nepřichází lidem, v kontrastu s tím se jim daří čím dál hůř. Miliony jich sedí na ulici, nemají střechu nad hlavou, „pomoc“ se vsákla někde do kapes finančních žraloků.
Je třeba objasnit otázku, která moc patrně kontroluje všechny vlády a nutí je se starat jen o přežití finančních elit, ale zbytek hospodářství, pracovní místa a blaho lidu, s jehož zhoubou, utrpením a bídou je vědomě počítáno, jsou jim úplně lhostejné. To přece může být jen úmyslné. Vypadá to dokonce tak, jako by bylo počítáno s povstáními z nouze, která jsou naplánovaná a kvůli kterým je policejní a vojenský aparát připraven potlačit lid.
(pav)
—————