26.03.2009 09:17

IHT: EU se snaží napravit škody po Topolánkovi

Krize ve vedení Evropské unie uprostřed této vážné hospodářské krize se dramaticky zhoršila, když premiér předsednické země ostře zkritizoval Baracka Obamu za jeho nouzový balík k oživení ekonomiky coby „cestu do pekla“, která „ochromí stabilitu globálních finančních trhů“.
Neomalené výroky českého premiéra Mirka Topolánka vyřčené pouhý týden před klíčovým zasedáním skupiny G20, která má ukázat jednotu světových lídrů při řešení hospodářské krize, mnoho Evropanů zahanbilo, neboť jsou přesvědčeni, že Češi nepředstavují konsensus Evropské unie, píše list The International Herald Tribune.
Situace je o to absurdnější, že Topolánek ztratil doma svou parlamentní většinu a jeho nově ochromený status dále oslabil evropské předsednictví Prahy. A k tomu je ještě trapnější, že že Topolánek bude pár dní po jednání skupiny G20 hostit Obamu v Praze na summitu USA – EU.
Znovu tak vyvstala dávná akutní otázka, kdo že to mluví za Evropskou unii, obzvláště v době krize, kdy se prohlubuje napětí mezi více prosperujícími státy západní Evropy, které mají euro, a novějšími členskými státy bez eura.
Český vicepremiér Alexandr Vondra tvrdí, že Topolánek nebyl správně pochopen a prý neřekl, že Obamův balík opatření je „cesta do pekla“. Podle mluvčího české vlády prý chtěl říci, že Evropská unie bude na cestě do pekla, pokud příliš zvýší své výdaje. Topolánkovým cílem bylo zdůraznit rozdíly mezi Spojenými státy a Evropou, řekl český mluvčí. Jenže právě tyto rozdíly se v současnosti, před londýnským summitem, všichni snaží uhlazovat a zmenšovat.
Veřejné názorové neshody v Londýně by totiž světovým finančním trhům vyslaly hrůzný signál. Podle činitelů EU bude v závěrečném komuniké z jednání G20 dostatek prostoru pro finanční stimuly, které by uspokojily Washington, i pro Evropu, která hodlá vyčkat na výsledky jejího prvního stimulačního balíčku. Čelný představitel EU, který si kvůli ožehavosti celé záležitosti kolem Topolánka, nepřál být jmenován, vyjádřil naději, že všichni doufají, že se podaří transatlantický spor o fiskální politiku uklidnit. „Myslíme, že takový spor nyní nepotřebujeme, nepotřebuje ho ani svět, a myslíme si, že to ani nedává smysl.“
Katinka Baryschová, náměstkyně londýnského Centre for European Reform, zdůraznila, že Topolánek ochromil pracně dosažený konsensus z vrcholné schůzky v Bruselu minulém týdnu. „Evropská unie pokročila k dobře vypracované pozici,“ podotkla. „Topolánek to podkopal.“
Podle ní je záhadou, proč tak učinil zrovna nyní. „Proč Topolánek právě teď zaútočil na lidi, kteří chtějí víc stimulovat ekonomiku, je záhada. Je to asi jen jeho osobní postoj.“
Analytici v Praze poukazují na to, že Topolánek chtěl asi ukázat, že je ještě politicky významný. Podle nich jsou státy, které prožily desítky let komunismu, podezřívavé vůči státním zásahům do ekonomiky. Jiní ale poukazují na to, že Topolánek dělá boty prostě jen tak a často. „Někteří politikové se dvakrát zamyslí, než něco řeknou, jiní, jako Topolánek, se nezamyslí ani jednou,“ vysvětluje bývalý český ministr zahraničí Jiří Dienstbier.
 (ter)

—————

Zpět