BND prohledala 2500 počítačů – Průnik do soukromé sféry
Německá tajná služba špehovala tisíce počítačů. Spolková vláda to nechce regulovat zákonem – jsou při tom částečně postiženi také Němci v zahraničí.
Německá zpravodajská služba (BND) provedla v minulých letech 2500 prohledání počítačů online, oznámil týdeník Spiegel. Že BND špehuje počítače, není sice nic nového, překvapující je jen jejich počet.
Při online prohledáváních je tajně špehován počítač. Spionážní software, tzv. trojské koně, se postará o to, že obsah pevného disku a popřípadě úhozy do klávesnice jsou online zprostředkovávány úřadům. V Německu jsou dosud taková online prohledávání povolena jen nemnoha úřadům: Spolkovému kriminálnímu úřadu, bavorskému zemskému kriminálnímu úřadu a bavorskému úřadu na ochranu ústavy.
Koordinátor pro tajné služby při spolkové vládě Klaus-Dieter Fritsche řekl v dubnu 2007, že BND již provedla online prohledání, ale „nebylo jich příliš mnoho“. Počátkem roku 2008 psal magazín Focus o „asi šedesátce“ případů. Nové číslo 2500 vychází nejspíš z aktuální Fritscheho zprávy na grémiu Spolkového sněmu ke kontrole tajných služeb.
BND dosud nemá k online prohledáváním žádnou výlučnou zákonnou pravomoc. V zákoně o BND se jen praví, že může používat stejné zpravodajské prostředky jako Úřad na ochranu ústavy. Většina jeho tajných pravomocí je ale regulována pouze v interních služebních předpisech. Tam je od poloviny roku 2005 také uveden „Tajný zásah v cizím počítači“. Ministr vnitra Schäuble v roce 2007 vysvětlil, že spolková ochrana ústavy nebude používat k zákonným opatřením online prohledávání. BND ale špehovala dále.
Spolková vláda zatím nevidí důvod k nějakým zákonným opatřením. Zdůvodnění: V tuzemsku něco takového BND nedělá a k obdobným akcím v zahraničí není takový zákon zapotřebí. Tato pozice je ale sotva udržitelná, protože stále znovu jsou online prohledáváním postiženi také Němci v zahraničí. Loni tak vešlo ve známost, že zahraniční tajná služba měsíce pročítala e-mailovou komunikaci novinářky Spiegelu Susanne Koelblové s afghánským ministrem obchodu, neboť na ministrově počítači byl nainstalován špehovací software BND. Spolkový sněm za to udělil BND ostrou důtku.
Wolfgang Bosbach (CDU) a Max Stadler (FDP) o víkendu požadovali nové právní podklady pro trojské koně BND a Wolfgang Wieland (Zelení) chce online prohledávání BND zakázat úplně. „Odmítneme tajný zásah do privátní sféry také v zahraničí,“ řekl Wieland pro Die Tageszeitung.
Exprezident BND Hansjörg Geiger pro Tageszeitung zdůraznil, že „Spolková zpravodajská služba musí i v zahraničí dodržovat standard v oblasti lidských práv.“ Spolková vláda plánuje podle Spiegelu jen nový správní předpis, v jehož rámci by musel šéf BND Ernst Uhrlau odsouhlasit každé online prohledávání.
(pav)
—————